اهمیت دندان های شیری PDF چاپ نامه الکترونیک
+ 5
+ 3
    تعداد بازدید : 1885

دندان های شیری از حدود شش ماهگی در دهان دیده می شوند . معمولا تا سن سه سالگی همه دندان‌های شیری کودک، که بیست عدد هستند، روییده و تا حدود دوازده سالگی همچنان چند دندان شیری در دهان وجود دارد. گاهی اوقات والدین ترجیح می دهند که دندان های پوسیده کودکشان به جای درمان و ترمیم ، کشیده شود. این والدین اظهار می کنند که دندانهای شیری، موقتی هستند و بالاخره می افتند؛ پس نگهداری و درمان این دندان ها لزومی ندارد ! باید گفت که دندان‌های شیری نقش مهمی در جویدن غذا ، کسب مهارت‌های تکلم و زیبایی دارند. این دندان ها به عنوان یک فضانگهدار برای دندان های دائمی عمل کرده و حضور آن ها به دندان های دائمی کمک می کند که در محل صحیح خود رویش پیدا کنند ؛ در نتیجه از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری می تواند باعث بد قرار گرفتن و شلوغی دندان های دائمی شود . دندان های شیری در رشد لثه های طبیعی و سالم موثر بوده و به شکل گیری صحیح استخوان های فک کمک می کنند . پوسیدگی و یا ضربه به دندان های شیری می تواند تکامل و رویش دندان های دائمی را تحت تاثیر قرار دهد. باتوجه به اهمیت دندان های شیری ، باید این دندان ها با رعایت بهداشت دهان ، تا زمانی که به طور طبیعی می افتند حفظ شوند .

 
پیشگیری از پوسیدگی دندان با فیشورسیلنت PDF چاپ نامه الکترونیک
+ 5
+ 0
    تعداد بازدید : 1943

دندان های آسیا ، اغلب دارای شیار های عمیق و باریکی هستند که با باریک ترین مسواک ها نیز تمیز نمی شوند و تجمع باقیمانده غذایی و میکروب های دهان در این شیار ها می تواند آغاز کننده پوسیدگی باشد .

مسدود کردن این شیار ها با موادی به نام فیشورسیلنت باعث جلوگیری از پوسیدگی می شود .

سیلنت ها مواد رقیق از جنس ماده ای مانند رزین می باشند که توسط دندانپزشک روی سطح جونده دندان ها قرار داده شده و سپس با تاباندن نور مخصوص ، سخت می شوند و به دندان می چسبند . سیلنت ها روی دندان های فاقد پوسیدگی قرار می گیرند . بنابراین بهترین زمان قرار دادن آن ها بعد از رویش دندان های دائمی کودکان است . زمان رویش اولین آسیای بزرگ دائمی حدود شش سالگی است و دومین آسیای بزرگ در حدود دوازده سالگی رویش می یابد . البته ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که دندان های دیگر نیز شیار عمیق دارند و برای آن ها نیز فیشورسیلنت تجویز کند .

گزارشات مختلفی درباره دوام سیلنت ها داده شده است. اما نکته مهم این است که هر شش ماه یکبار باید توسط دندانپزشک معاینه صورت گیرد تا در صورت افتادن آن ،‌دوباره تکرار شود .

باید توجه داشت که رعایت بهداشت دهان و دندان در افرادی که دندان های آن ها سیلنت دارد ضروری است.

 
اهمیت اولین دندان آسیای بزرگ دائمی PDF چاپ نامه الکترونیک
+ 6
+ 1
    تعداد بازدید : 1953

1)      این دندان در پشت دندان های شیری در عقب دهان در سن 6 سالگی می روید. از طرفی اغلب، رویش آن بدون ناراحتی و درد است و توجه کودک و والدین را جلب نمی کند.

2)      این دندان جانشین دندان شیری نمی شود بنابراین چون برای رویش این دندان لازم نیست دندان شیری بیفتد، رویش آن بی سر و صدا صورت می گیرد.

3)      این دندان مجاور دندان های شیری قرار می گیرد و چون کودک در سنی است که تمام دندان هایش شیری است به این دندان نیز همانند دندان های شیری بی توجهی می شود.

4)      بی توجهی به اولین دندان دائمی باعث می شود به طور سریع دچار پوسیدگی شده و برای کودک درد و ناراحتی ایجاد کند که متاسفانه در برخی موارد بعنوان یک دندان شیری کشیده می شود و با کشیدن آن کودک دندان دائمی خود را تا پایان عمر از دست می دهد و رویش دیگر دندان های دائمی با مشکل روبرو می شود.

5)      شیارها و فرورفتگی های عمیق سطح جونده دندان ها بخصوص دندان 6 سالگی جز مناطق مستعد و آغاز پوسیدگی است که با موهای مسواک قابل تمیز کردن نیستند. جهت جلوگیری از این پوسیدگی، دندانپزشک با مواد مخصوص شیارپوش (فیشورسیلانت) این شیارها را پر کرده که باعث می شود موادغذایی به این نواحی دسترسی نداشته باشند.

منبع : کتاب دندانپزشک خانواده

تالیف : دکتر مرتضی ایمانی

 
بيماري هاي لثه و انساج اطراف دندان PDF چاپ نامه الکترونیک
+ 8
+ 1
    تعداد بازدید : 3372

دندان توسط انساج مختلفي احاطه شده است که از آن مراقبت و نگهداري مي کنند و بيماري و اشکال در ساختمان هر يک از آنها به از دست رفتن دندان منتهي مي شود. اين بافت ها عبارتند از لثه، استخوان فک و رشته هاي ظريفي از جنس الاستيک که دندان را به استخوان فک متصل مي کنند. اين رشته ها به نام پريودونتال ليگامنت ناميده مي شوند.

 
پوسيدگي دندان چيست؟ PDF چاپ نامه الکترونیک
+ 3
+ 0
    تعداد بازدید : 2369

پوسيدگي دندان متداول ترين بيماري بدن است. اين بيماري عفونتي است که توسط ترکيبي از غذاهاي حاوي کربوهيدرات ( شکر و نشاسته) مثل نان، غلات، شير، نوشابه ها، ميوه ها، کيک و شکلات ها و باکتري هاي موجود در دهان ايجاد مي شود. باکتري ها در يک لايه نازک به نام پلاک تجمع پيدا مي کنند که اين لايه 20 دقيقه پس از خوردن غذا تشکيل مي-شود. محل هاي شايع تجمع پلاک عبارتند از ترک ها، شيارها و فرورفتگي هاي موجود در دندان هاي خلفي، قسمت هاي

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 2

نشانی مطب :

مشهد - بلوار معلم - ابتداي معلم 10 - نبش جلال آل احمد 26 - طبقه فوقاني داروخانه دكتر طلاساز - ساختمان پزشکان پویا     تلفن : 6089194 – 6087424     

پذیرش : عصرها از ساعت 17 الی 21